Niemal codziennie trener motywacyjny przyjmuje telefon od dość mocno zestresowanego trenera czy rodzica, pytającego o radę dla sportowca, który zaczął zmagać się z problemami. „On/ona startuje w przyszłym tygodniu w kluczowych zawodach i wcale nie może skoncentrować się na ćwiczeniach. Wiesz, co z tym zrobić? – No jasne!

Może nam się wydawać, że coach to ktoś, kto osiąga efekty, usuwając problem natury psychologicznej, który uniemożliwia zdobywanie kolejnych osiągnięć oraz w magiczny sposób pomaga w zdobyciu medalu. Realnie bardzo nie za dużo z nas posiada tę wiedzę na najwyższym poziomie, a żeby to wiedzieć powinniśmy wiedzieć więcej na temat pracy coacha.

Mentalny coaching – czym tak naprawdę jest?

Trening mentalny to szerokie pojęcie używane do opisywania profesjonalistów, którzy korzystają z modelu psychoedukacyjnego do rozwijania psychicznych / psychologicznych aspektów osiągnięć. Na arenie gier, w sali chirurgicznej, na scenie, w klasie bądź na służbie, osiągnięcie najlepszych efektów stanowi bardzo złożony proces. Wszystko to będzie wymagać unikatowej kompilacji wytrzymałości fizycznej, pewnego doświadczenia, przemyślanej strategii oraz predyspozycji psychologicznych.

Trener motywacyjny – dlaczego jest skuteczny?

Trenerzy mentalni są fachowcami w sferze szeroko rozumianego sportu i psychologii osiągnięć a więc rozumieją, dlaczego wszelkie decyzje i doznania wpływają na działanie ludzkiej wydajności. Trenerzy mentalni korzystają z tego, aby wspomagać swoich klientów w rozwijaniu ich umiejętności koncentracji, nieustępliwości, zainteresowania i wiary we własne siły. Rozkwit zdolności psychologicznych zawsze wymaga ścisłego harmonogramu edukacyjnego, umożliwiającego jak najlepsze wykorzystanie naszego potencjału. Na tym właśnie opiera się fundamentalna pomoc oferowana przez trenera mentalnego.