Wypożyczanie aut na minuty to w Polsce dość nowa usługa, ale bardzo szybko się rozwijająca. Zwłaszcza w dużych miastach. Formalnie usługa ta określana jest jako carsharing. Z usługi korzysta się z różnych powodów. Z jednej strony własne auto może być w naprawie u mechanika. Z drugiej strony, nie posiada się własnego samochodu, a pojawiła się konieczność przejazdu. Na czym zatem konkretnie polega wypożyczenie auta na minuty i czy jest to opłacalne?

Wypożyczenie auta na minuty

W Polsce funkcjonuje przynajmniej kilka firm oferujących wypożyczenie samochodu na minuty. Aby to zrobić należy wybrać jedną z firm i pobrać specjalną aplikację na swój telefon. Po zainstalowaniu aplikacji należy dokonać rejestracji. Sama rejestracja jest bardzo prosta. Wystarczy podać podstawowe dane takie jak imię i nazwisko, adres, numer pesel. Czasem konieczne może być przesłanie skanu dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości. Po dokonaniu rejestracji możliwe staje się wypożyczenie auta. Aplikacja pozwala sprawdzić gdzie aktualnie znajdują się auta, które można wypożyczyć. Po wybraniu lokalizacji auto należy zarezerwować. Następnie udać się na miejsce. W tym momencie można już korzystać z samochodu. Co ważne, po skończonej jeździe samochód można pozostawić w dowolnym miejscu. Nie ma konieczności powrotu do lokalizacji, z której rozpoczęło się jazdę.

Czy carsharing się opłaca?

Jak widać korzystanie z usługi carsharingu jest bardzo proste. Pytanie jednak brzmi czy to się opłaca. Jeśli po mieście poruszamy się na krótkich dystansach to jest to rozwiązanie jak najbardziej opłacalne. Nawet jeśli auto wypożycza się dość często to i tak jest to tańsze rozwiązanie w porównaniu z kosztami związanymi z utrzymaniem własnego samochodu. Nie trzeba martwić się kosztami związanymi z ubezpieczeniem OC, przeglądami bądź po prostu naprawami. Co ważne, opcja wypożyczenia auta na minuty często jest również tańsza od przejazdu tej samej trasy taksówką.

Na wypożyczeniu auta używane z gwarancją

Ważne jest także jakie samochody posiadają firmy carsharingowe w swojej ofercie. Oczywiście najczęściej są to samochody używane. Jednak to ważne, są to auta używane z gwarancją. Ta daje duże bezpieczeństwo osobie, która korzysta usługi. W przypadku uszkodzenia samochodu wszelkie koszty związane z naprawą będą pokryte w ramach gwarancji. Decydując się zatem na skorzystanie z tej usługi warto jest sprawdzić czy w ofercie są auta używane z gwarancją. Oczywiście oferowane samochody zawsze są w pełni sprawne i bezpieczne.