Jak znajdziesz dobrą odzież dziecięcą?
20 lutego 2018
Wakacje w Gdańsku, Gdyni i Sopocie – sprawdzone sposoby na niedrogie podróżowanie
18 maja 2018

Bezdech senny – choroby cywilizacyjne

Zespół bezdechu śródsennego to dysfunkcja zidentyfikowana nie tak dawno i, na dodatek, prawie zawsze lekceważona przez chorych. Liczna grupa osób cierpiących na tę przypadłość wcale nie rozumie swoich dolegliwości, a to niedobrze, gdyż można łatwo je dziś uleczyć.

Powtarzające się w trakcie snu zaniknięcia przepływu powietrza, nazywane profesjonalnie obturacyjnym bezdechem sennym, mogą być podłożem znacznie gorszych i poważniejszych chorób. Zespół bezdechu sennego powstaje w wyniku wiotczenia języka oraz gardła i, niestety, jest całkowicie poza naszą kontrolą. Wynikiem przypadłości bywają kłopoty z nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami rytmu serca. Dla naszego otoczenia wyjątkowo uciążliwe jest natomiast ciągłe pochrapywanie.

Usuwanie obturacyjnego bezdechu prowadzi się zwykle z użyciem skomplikowanych aparatów CPAP. Osoba posiadająca podobne objawy wykorzystuje aparat CPAP w czasie leczenia w domu. Ten praktyczny instrument to w szczególności pompa powietrzna i maska. Są one odpowiedzialne za utrzymanie naszych dróg oddechowych w stanie stałej otwartości. Umożliwia to wytwarzanie nadciśnienia, blokującego przymknięcie naszych dróg oddechowych – tym samym nie powstaje obturacyjny bezdech senny. Nie jest to może najprzyjemniejsza metoda leczenia, ale do maski naprawdę łatwo przywyknąć, poza tym nowatorskie akcesoria w żadnym stopniu nie przeszkadzają otoczeniu oraz niezwykle intuicyjne.

Inną możliwością dla eliminowania choroby aparatami CPAP jest leczenie chirurgiczne. Należy jednak wspomnieć o tym, że wybiera się je u pacjentów z niewielkim lub umiarkowanym zaawansowaniem wady. Zasięg zabiegu wyznaczany jest indywidualnie. Prawdopodobnie może mieścić w sobie między innymi wyrównanie przegrody nosowej, wycinanie przerośniętych migdałów lub polipów oraz plastykę podniebienia miękkiego, języczka i łuków podniebiennych, lub także operacyjne zmniejszenie języka.

Wszystkie sposoby kuracji warto niemniej spleść ze zdrowym trybem życia i zmniejszeniem masy ciała. To są bowiem czynniki, które zawsze polecają wszyscy lekarze już na początku diagnozowania zespołu bezdechu śródsennego.