Aktualnie coraz większe wymagania są stawiane przed organizatorami wycieczek zagranicznych. Turyści zwracają uwagę na standard hotelu, wyżywienie, lokalizację oraz na to, jakie są możliwości spędzania wolnego czasu. Aby umilić wolny czas, w hotelu organizowane są programy animacyjne.

Co to jest program animacyjny?

Animacja czasu wolnego to pojęcie wywodzące się z turystyki i hotelarstwa. Jest to organizacja czasu wolnego ludzi, którzy przebywają w hotelach, ośrodkach wczasowych i turystycznych. Funkcją animacji jest zapewnienie różnego rodzaju rozrywek dla turystów. Są to zwykle zajęcia sportowe, muzyczne, teatralne, plastyczne. Dla dzieci są odrębne, specjalne animacje. Podczas pobytu w hotelu, każdy powinien znaleźć animację dostosowaną do swoich potrzeb. Animacje mogą mieć charakter relaksacyjny, integracyjny, motywacyjny lub progresywny, czyli dążący do samorozwoju.

Jak zostać animatorem czasu wolnego?

Osoba, która zajmuje się animacją czasu wolnego, powinna wykazywać się zaangażowaniem i pasją do tej pracy. Zwykle animatorami czasu wolnego w hotelach są młode osoby, które są otwarte do ludzi i lubią łączyć zabawę z zarabianiem pieniędzy.

Aby zostać animatorem czasu wolnego, najlepiej zapisać się na kurs. Znalezienie kursu jest bardzo łatwe, wystarczy wpisać w Google: animator czasu wolnego kurs, a ofert będzie bez liku. Kursy zazwyczaj odbywają się w weekendy i kończą się uzyskaniem certyfikatu. Nie każde biuro podróży wymaga ukończenia kursu, lecz z pewnością certyfikat ułatwi znalezienie pracy. Podczas kursu uczestnik ma możliwość poznać charakterystykę i specyfikę pracy animatora. Poza tym nauczy się układów tanecznych, pozna sposoby malowania twarzy oraz inne techniki animacji.

Aby dostać pracę jako animator czasu wolnego, należy znaleźć ogłoszenie rekrutacyjne i wysłać zgłoszenie. Następnie odbywa się casting, podczas którego należy przedstawić kilkuminutowy program animacyjny. Animatorzy powinni znać przynajmniej jeden język obcy, który jest sprawdzany podczas castingu. Na casting trzeba zabrać ze sobą swoje CV ze zdjęciem. Później zostaje tylko czekać na odpowiedź od organizatorów.