Dobór oświetlenia do domu jest zawsze pewnym wyzwaniem – mnogość fasonów, kolorów oraz materiałów wykorzystywanym w produkcji elementów oświetlenia jest tak duża, że niejednokrotnie bardzo ciężko jest zdecydować się na jakieś konkretne rozwiązania. Całe szczęście teraz mamy internet!

Czy warto postawić na drewniane oświetlenie?

Kojarzone z klasyką lampy drewniane przeżywają swoisty renesans. Coraz częściej odnajdują one zastosowanie również w bardziej nowoczesnych wnętrzach, co głównie związane jest z coraz ciekawszymi technikami obróbki drewna oraz łączenia go z innymi materiałami. Mamy do dyspozycji następujące rozwiązania oświetleniowe wykonane z drewna:

  • Żyrandole,
  • Kinkiety,
  • Lampy wolnostojące,
  • Lampki nocne,
  • Lampy kancelaryjne.

Tańsze egzemplarzy lamp drewnianych są produkowane z płyt wiórowych lakierowych lub też drewna sosnowego. O wiele droższe lampy drewniane przygotowywane są natomiast z mahoniu, dębu, buka lub jodły. Istnieje wiele możliwości obróbki drewna – szczególnie w zakresie kolorystycznym. Niemniej jednak specyfiką zastosowania drewna jest to, aby materiał ten był eksponowany, dlatego też celuje się raczej w podkreślenie naturalnego rysunku drewna. Lampy drewniane wymagają również specyficznej pielęgnacji – głównie w zakresie lakierowania oraz ochrony przed utratą koloru. Zastosowanie drewnianych lamp jest raczej przeciwskazane w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność powietrza – także nie używajmy ich raczej do oświetlenia naszej łazienki – nawet jeśli jest ona wykonana w dość klasycznym, rustykalnym stylu.

Jak zadbać o drewniane oświetlenie?

Celem podstawowych zabiegów jest przede wszystkim zapewnienie dobrego wyglądu wszelkich elementów lampy wykonanych z drewna. Regularne czyszczenie, nabłyszczanie oraz okresowe stosowanie bejcy podkreślą doskonały wygląd naszego oświetlenia oraz sprawi, że będziemy naprawdę bardzo zadowoleni z wyglądu naszych wnętrz. Lampy drewniane wyglądają naprawdę doskonale – wymagają one jedynie odrobinę uwagi oraz zaangażowania z naszej strony.