W ostatnim czasie nastąpił wzrost zainteresowania wyrobami małych, rodzinnych manufaktur. Wiele osób zastanawia się jak i od czego zacząć przygodę z produkcja własną. Odważ się i postaw pierwszy krok. Pierwsze cięcie pewnie nie będzie idealne, a ścieg nierówny, ale każdy kiedyś zaczynał.

Wybierz pierwszą maszynę do szycia.

Zaczynając przygodę z krawiectwem postaw na prostotę użytkowania. Dobra maszyna mechaniczna lub elektryczna w zupełności spełni początkowe oczekiwania. Nie warto przepłacać za komputerowe cudo, którego opcje będą dla Ciebie czarną magią. Mała ilość ściegów będzie na początek zaletą. Opcją na którą warto tu zwrócić uwagę, jest ścieg elastyczny, który przydaje się przy pracy z dzianiną, ale jego brak jesteś w stanie obejść. Dobra maszyna powinna mieć już opcję regulacji gęstości ściegu i ułożenia stopki.

Nie bierz się od razu za szycie skomplikowanych projektów. Pobaw się chwilę możliwościami urządzenia. Pozwoli Ci to przetestować dostępne opcje i nabrać wprawy w jej obsłudze. Fajną opcją są też dostane kursy, na których możesz nauczyć się podstawowych umiejętności pod okiem specjalisty. Jeżeli postanawiasz zostać samoukiem, to zacznij od kombinowania np. z kawałkami starej pościeli. Możesz spróbować wykonać np. prostą kosmetyczkę, czy woreczek na tak lubiane przez nas drobiazgi. Po opanowaniu miękkich i cienkich materiałów, sprawdź jak zachowują się te grubsze np. jeans. Może masz jakieś spodnie do skrócenia? Po materiałach nieelastycznych przychodzi czas na te, które mogą się różnie zachowywać w zależności od tego w jakim kierunku są pociągane. Tak, z takich materiałów wykonywane są m.in. t-shirty. Kiedy zorientujesz się, jak zachowuję się kawałek takiej dzianiny lub tkaniny, możesz przystąpić do prac bezpośrednio związanych z Twoim projektem.

Single jersey – wiele możliwości uniwersalnego materiału

Zabierając się za szycie odzieży nieodłącznym krokiem będzie wybór odpowiedniego materiału. Single jersey to dzianina, która idealnie nadaje do szycia odzieży. Jest lekka, elastyczna i przewiewna. W jej składzie znajdziemy najczęściej bawełnę z domieszką elastanu. Taki skład sprawia, że jest ona bardzo przyjemna w dotyku i bardzo ładnie układa się na ciele, pozwalając na swobodne ruchy. Ogromną zaletą single jersey jest nieprzebrany wybór wzorów. Możemy spotkać zarówno dzianiny gładkie, jedno kolorowe i te z nadrukowanym, dowolnym wzorem. Wybierając ten materiał trzeba pamiętać, że jest to dzianina dresowa, która nieobrobiona na końcu będzie się charakterystycznie wywijać, co dobrze zaplanowane w projekcie, może dodać mu charakteru.

Wybierz projekt bluzki.

Na początek postaw na prosty projekt, który nie będzie wymagał częstych zmiany konfiguracji maszyny, czy przekładania materiału. Zarówno w specjalistycznej prasie, jak i w Internecie znajdziesz olbrzymią ilość ciekawych wzorów. Genialną opcją na wykonanie pierwszego projektu jest poradnik wideo, który poprowadzi Cię za rękę, krok, po kroku przez pierwsze próby. Zaletą takiego rozwiązania, jest to, że możesz pracować w swoim tempie, a w linkach dołączonych np. do opisu filmu na youtube znajdziesz dokładnie ten wzór, który robi osoba prezentująca sposób wykonania na wideo. Wystarczy ściągnąć plik i wydrukować wzór. Zapewne, będzie tam kilka linii blisko siebie – to kolejne rozmiary Twojego przyszłego dzieła. Zmierz się w odpowiednich miejscach i poszukaj odpowiedniego dla siebie rozmiaru. Następnie wytnij szablon i odrysuj go na materiale. Wycinamy odpowiedni kształt z zachowaniem marginesu na szew. W równych odległościach pospinaj szpilkami fragmenty obrania i dalej działamy na maszynie. Prościej być nie może.