Kiedy w domu pojawia się nowo narodzone dziecko, rodzice przechodzą chrzest bojowy. Szczególnie, kiedy jest to pierwsze maleństwo w rodzinie. Na szczęście mamy, jak i coraz częściej tatusiowe, korzystając z rodzicielskiego instynktu i robią wszystko czego maluch potrzebuje.

W niektórych źródłach eksperci radzą, by do drugiego roku życia dziecka nie korzystać z żadnych poradników dotyczących wychowania. Najważniejsze to wyczuć, jakie są potrzeby dziecka i je zaspokajać.

Czego potrzebują dzieci

Zaraz po urodzeniu dziecko ma podstawowe potrzeby takie jak jedzenie, spanie, pielęgnacja a przede wszystkim bliskość rodziców. Z wiekiem liczba potrzeb rośnie, jednak zazwyczaj rodzice doskonale sobie z tym radzą. Oczywiście można korzystać z poradników czy pomocy specjalistów, jeśli czujemy, że z czymś sobie nie radzimy.

Potrzeba jedzenia – to najważniejsza czynność w życiu noworodka. Rośnie on bardzo szybko i potrzebuje mnóstwa pokarmu. Najbardziej korzystne, kiedy maluch jest karmiony piersią. Wraz ze wzrostem jego apetytu rośnie również produkcja pokarmu u mamy. Czasem zdarza się jednak, że dziecko nie może być karmione przez mamę lub ma problemy ze ssaniem. Początki mogą być trudne, jednak warto podjąć wyzwanie.

Potrzeba spania – noworodek przesypia ok. 16 – 18 godzin na dobę. Ważne, aby dbać o odpowiednie ułożenie dziecka na obu boczkach i na wznak. Ma to ogromny wpływ na prawidłowe kształtowanie się główki. Dziecko nie powinno spać na brzuchu, póki nie potrafi się samo na niego obrócić. Należy zadbać o odpowiednią pościel. Do wykorzystania mamy kocyki dla dzieci, kołderki, płaskie poduszki. Kocyki dla dzieci są wielofunkcyjne – mogą służyć jako rożek albo kołderka. Są bardzo miłe w dotyku i dzieci je lubią. Kocyki dla dzieci mogą być wykonane z różnych materiałów. Najlepiej wybierać te naturalne, które będą trzymały ciepło i odprowadzały wilgoć.

Pielęgnacja – dziecko trzeba myć, przebierać, przewijać – co do tego nie ma wątpliwości. Nie trzeba zaraz kupować specjalistycznych kosmetyków – wystarczą zwykłe przeznaczone dla noworodków. Dopiero, jeśli okaże się, że skóra naszego dziecka jest bardzo wrażliwa, można sięgnąć po emolienty i inne kosmetyki antyalergiczne, które będą odpowiednie dla naszego maluszka.