Miesiąc najbardziej wyczekiwany przez miliony dzieci. Grudzień. Najpierw czekają je mikołajki i drobne prezenty do świętego Mikołaja, a potem Boże Narodzenie i prezenty od… No właśnie. Kto przynosi prezenty 24. grudnia? Mikołaj? Gwiazdor? Dzieciątko? Aniołek?

Ile regionów, tyle tradycji i choć upływ czasu i wszędobylskie reklamy powinny wpłynąć na dawne wierzenia i ujednolicić je, nic takiego się nie dzieje. Mimo, że święty Mikołaj występuje we wszystkich reklamach, na plakatach i w filmach – dzieci wciąż wierzą tak, jak wiele lat temu, jak ich rodzice i dziadkowie. Komu więc prezenty przynosi Mikołaj? Najpierw, tj. 6 grudnia święty Mikołaj przynosi prezenty wszystkim grzecznym dzieciom. Potem jednak sytuacja się zmienia i święty Mikołaj w wielu regionach Polski musi ustąpić miejsca innym postaciom. I tak w Wielkopolsce, na Kujawach i Warmii wigilijne prezenty przynosi Gwiazdor. Na Kresach Wschodnich wciąż świetnie ma się, odrzucona w Polsce, tradycja, zgodnie z którą prezenty przynosi Dziadek Mróz. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że choć postać Dziadka Mroza popularna była w okresie PRLu, tak naprawdę wywodzi się ona z dawnych tradycji wschodniosłowiańskich.

Dziadek Mróz, podobnie jak święty Mikołaj, korzysta przy roznoszeniu podarków z pomocy. Święty Mikołaj wyposażony jest w sanie, renifery oraz elfy, które cały rok produkują rozdawane przez niego zabawki. Dziadek Mróz ma natomiast do pomocy swoją wnuczkę, Śnieżynkę. Jeszcze inna tradycja utrzymała się na Górnym Śląsku – tutaj prezenty pod choinką zostawia Dzieciątko, a więc nowonarodzony Jezus. Dzieciaki na podkarpaciu i w małopolsce mogą liczyć na prezenty od Aniołka.