Wnętrze pokoju dziecięcego to wbrew pozorom przestrzeń bardzo wymagająca w urządzaniu. W przypadku wnętrza dla maluchów musi być komfortowo i bezpiecznie, a gdy chodzi już o starsze dzieci, nierzadko trzeba podporządkować się ich sprecyzowanym gustom czy wymaganiom. Nie inaczej jest w przypadku wyboru dekoracji okiennej. Firany gotowe przeznaczone do pokoju dla dzieci muszą mieć określony kolor, czy wzór, dzięki którym nasza pociecha poczuje się w nim swobodnie. Kompletując wyposażenie domu w postaci dodatków dla najmłodszych, warto pamiętać zarówno o ich oczekiwaniach, jak i aspektach praktycznych wnętrza.

Jak wybrać firany gotowe dla dziecka?

Wpływ na to, jakie firany gotowe będą najlepsze dla naszego dziecka, ma wiele czynników. Obejmują one zarówno indywidualne oczekiwania naszej pociechy, jak i specyfikę wnętrza. Warto szczególnie przyjrzeć się temu od strony praktycznej, a więc:

  1. Jeśli pokój dziecięcy jest mały, wystarczą same firany, bez dodatkowych zasłon, które mogłyby optycznie pomniejszyć pomieszczenie. Z drugiej strony, jeśli wnętrze jest mocno nasłonecznione, może to tworzyć niekorzystne warunki do nauki i zabawy, dlatego najlepiej wybrać firany gotowe delikatnie rozpraszające światło dzienne.
  2. Wyposażenie domu w najlepsze firany gotowe do pokoju dziecięcego zależy również od samego wieku naszej pociechy. W przypadku najmłodszych lepiej wybierać tkaniny krótkie, maksymalnie sięgające do parapetu. Dzięki temu raczkujący maluch będzie bezpieczniejszy – nie zapląta się w firanę ani jej nie pociągnie. W zasięgu małych dzieci nie powinna się pojawić również tkanina z drobnymi koralikami i innymi ozdobami. Z kolei w pokojach dla nastolatków lepiej prezentują się firany długie i luźno puszczone. Wnętrze wygląda wtedy na większe, a jednocześnie można nimi zakryć często mało urokliwe kaloryfery.
  3. Ze względu na specyfikę wnętrza, firany gotowe w pokoju dziecięcym są na ogół mocniej narażone na zabrudzenia. W związku z tym najlepiej wybrać tkaniny np. na przelotkach, które łatwo zawiesza się i zdejmuje z karnisza.
  4. Jeśli pokój dziecięcy jest nasycony wieloma dekoracjami i ozdobami, dobrze jest z nich zrezygnować również na firanie. Lepiej wybrać modele gładkie, jednokolorowe, również bez gęstych wzorów.

Firany gotowe dla dzieci – proste czy oryginalne?

Zarówno kolor, jak i wzór, czy inne detale zdobiące tkaninę firany należy skonsultować nawet z kilkulatkiem. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieporozumień, a także niezadowolenia ze strony naszej pociechy. Może się przecież okazać, że dziecko akurat marzyło o firanie z bajkową postacią lub w swoim ulubionym kolorze. A wybór takich modeli jest naprawdę duży. Jakie firany gotowe warto wziąć pod uwagę?

Firany gotowe białe lub kolorowe. Klasyczna biel to zawsze najbezpieczniejszy wybór. Będą odpowiednie do pokoju, w którym już dużo się dzieje, a więc jest wiele kolorów i dekoracji. Można też zdecydować się na bardziej odważne barwy. Różowa czy niebieska firana doda aranżacji oryginalności, doskonale ją ożywi, a jednocześnie będzie odzwierciedlać indywidualny gust dziecka, tworząc dla niego wygodną i przyjazną przestrzeń.

Firany gotowe z motywem dziecięcym. Wersja idealna dla kilkulatków. Zwierzątka, bohaterowie z bajek, radosne postacie – wszystko to może sprawić, że nasza pociecha będzie zadowolona z wyglądu pokoju, przyjemnie spędzając w nim czas.

Firany gotowe z motywem roślinnym. To propozycja dla nastolatków, która jednocześnie nawiązuje do najmodniejszych, współczesnych trendów. Wnętrze z firaną ozdobioną kwiatami będzie relaksujące, co sprzyja codziennemu wypoczynkowi i efektywnej nauce.

Firany gotowe z nadrukiem lub grafiką. To kolejna propozycja dla starszych dzieci. Tkanina z napisem jest stonowana, jednocześnie nie zatraca swojej funkcji dekoracyjnej. Bardzo oryginalne prezentują się z kolei firany z dużą grafiką np. w postaci flagi czy konkretnej budowli. Dzięki nim nastolatek może z łatwością wyrazić swój styl szczególnie wtedy, gdy pomieszczenie jest małe i nie można w nim zastosować wielu tkanin.