sprzet-do-cwiczen

W obecnych czas treningi w domu bardzo zyskują na popularności. Wiele osób właśnie teraz zaczyna swoją przygodę z aktywnością fizyczną, bo intuicyjnie poszukujemy możliwości ruchu, którą lock down w dużej mierze nam odebrał. Podpowiadamy jak dobrać sprzęt do ćwiczeń w domu.

1.   Sprzęt do ćwiczeń zależy od rodzaju aktywności

Żeby wiedzieć, co będzie Ci potrzebne w Twoim prywatnym, fitnessowym zakątku, musisz chociaż wstępnie określić rodzaj aktywności, jaki będziesz najczęściej uprawiać. Nie martw się jednak, jeżeli jest to Twój absolutny początek i zwyczajnie nie wiesz, co będzie Ci się podobać. Po pierwsze jest kilka akcesoriów, które przydadzą Ci się niezależni od wybranej dyscypliny. Po drugie jest spora grupa sprzętów, których można używać w różnych sportach, nawet jeżeli ćwiczenia będą wymagały drobnych modyfikacji. I to od nich polecamy rozpocząć zakupu. Na dobry początek poszukaj odpowiedniej maty do ćwiczeń. Do tego dobierz np. małe hantle lub gumy, które sprawdzą się zarówno w treningach prozdrowotnych, jak i typowo sylwetkowych.

2.   Sprzęt do ćwiczeń potrzebuje miejsca

To z pozoru prozaiczny problem, ale warto się pochylić na specyfiką naszego miejsca do ćwiczeń. Oczywiście, każde jest dobre, ale jego cechy mogą płynąć na wybór sprzętu, albo raczej późniejszej chęci korzystania z niego. Jeżeli za każdym razem, będzie trzeba rozkładać wszystko na środku pokoju i od razu po treningu składać, to może warto postawić na sprzęty lekkie i zajmujące mało miejsca, tak by łatwo i szybko można było je schować. Jeżeli masz kącik, który stale może być na widoku i nie masz potrzeby odkładania tych akcesoriów gdzieś dalej, to śmiało myśl o nieco większych rzeczach, typu piłka gimnastyczna, czy sztanga. Co prawda, da się za każdym razem przenosić wszystko w razie konieczności, ale takie rozwiązania proponujemy na późniejszy okres trenowania. Kiedy aktywność fizyczna będzie dla Ciebie już czymś naturalnym, jest większa szansa, że nie zaniechasz treningu, bo wszystko trzeba w kółko przynosić i odnosić.

3.   Sprzęt do ćwiczeń, który możesz zastąpić tym co masz

Na pewno nie raz rzucił Ci się w oczy filmik ze sprzętem domowym. Krzesło, butelki wody, ściereczki z mikrofibry, itd. Ogranicza Cię tylko kreatywność. Choć kiedyś, ze względów praktycznych pewnie zechcesz zakupić normalny sprzęt, to na początek i tak wydatków będzie sporo, więc po co kupować hantle 1kg, skoro tyle waży butelka wody i całkiem wygodnie się ją trzyma?