Salon to bardzo ważne miejsce w każdym domu. To tutaj spędzamy zwykle najwięcej czasu w ciągu dnia. W salonie czytamy, zasiadamy przed telewizorem, rozkładamy planszówki i zażywamy wypoczynku, poszukując przyjemności w rozmowach z rodziną i zaproszonymi gośćmi. Powinno się więc zwrócić większą uwagę na zaplanowanie tego wnętrza. Salon jest wizytówką całego domu.

Na początek – dobór palety kolorów

Zależy tylko od nas i naszych osobistych preferencji – jakiej kolorystyki użyjemy w salonie. Najważniejszą funkcją tego pomieszczenia jest to, by członkowie rodziny czuli się w nim najlepiej, jak to tylko możliwe. Co ważne, warto zrobić to tak, aby kolorystyka była spójna. Zacznijmy od wyboru motywu przewodniego, do którego dopasujemy kolejne detale. Pomocą okaże się jakaś określona stylistyka albo przynajmniej silny, narzucający się nieco kolor. Później łatwiej będzie nam dobrać elementy dodatkowe, takie jak poduszki na kanapę, zasłony okienne czy żyrandole nowoczesne. To właśnie sofa określa najważniejszy punkt salonu. Obok tym meblu usytuujmy stolik z niskim blatem czy telewizor. Rodzina i znajomi radośnie spędzą czas w przyjaznym salonie, wśród atrakcyjnych i dobrze skomponowanych elementów wyposażenia. Niezwykłym miejscem, gwarantującym miłą atmosferę i ciepło w salonie, jest kominek. To miejsce będzie łączyło domowników i tworzyło niezastąpiony nastrój. Jeśli zależy nam na wyrazistym charakterze, stworzą go mocne kolorystyczne akcenty. Zastosować można np. fototapetę z ciekawym tematem, która będzie przyciągała wzrok każdego odwiedzającego nasz dom.

Projektowanie światła w salonie

Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką rolę w funkcjonowaniu wnętrz odgrywa światło. Może się zdarzyć, że po zmianie oświetlenia nasz salon stanie się innym pomieszczeniem z całkiem nowym klimatem. Zwolennicy standardowych rozwiązań mogą zdecydować się w pokoju dziennym na żyrandol z interesującym designem. Jeśli wybierzemy plafony, nasze wnętrze zostanie utrzymane w modernistycznym stylu. To rozwiązanie posiada liczne zalety. Plafon daje rozproszone światło, które łagodnie dociera do każdego zakątka pomieszczenia. Ze względu na mniejsze wymagania, jeśli chodzi o miejsce, plafony nadają się do niskich pokoi.