Prawie wszyscy właściciele domów codziennie zadają sobie te same pytania: czy wyłączyłem oświetlenie kuchni? Czy ustawiłem alarm bezpieczeństwa? Czy zostawiłem włączone żelazko lub piec? Jeśli masz dom inteligentny, są to typowe problemy, które można łatwo rozwiązać za pomocą smartfona lub tabletu. Tak długo, jak urządzenia gospodarstwa domowego będą łączyć się z Internetem można je łatwo kontrolować z pomocą urządzeń mobilnych.

Czym jeszcze dom inteligentny może Cię zaskoczyć?

Możesz połączyć urządzenia, w tym oświetlenie, zabezpieczenia domu, kino domowe i rozrywkę, oraz regulację termostatu z siecią domu inteligentnego. Sukces smartfonów i tabletów utorował drogę inteligentnym domom, ponieważ te gadżety są stale połączone z Internetem. Dzięki temu właściciel domu może kontrolować mnóstwo innych urządzeń online. Nic więc dziwnego, że inteligentne domy stają się coraz bardziej popularne – w rzeczywistości badania twierdzą, że sprzedaż systemów automatyki domowej może wzrosnąć ogromnie w ciągu kilku najbliższych lat. Jednak posiadanie domu inteligentnego stwarza wiele zagrożeń dla zdrowia użytkowników ze względu na promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez gadżety techniczne w domu. Oto niektóre z zagrożeń, na jakie możesz napotkać, gdy masz dom inteligentny.

Wady posiadania domu inteligentnego

Przede wszystkim prawdopodobnie będzie ci trudniej zasnąć. Sygnały modulacji niskiej częstotliwości z elektroniki, takiej jak telefony komórkowe i routery Wi-Fi, mogą wpływać na sen. Kontrolując swój dom inteligentny za pomocą gadżetu podłączonego do Wi-Fi, narażasz się na sygnały elektromagnetyczne z telefonu lub tabletu, a także routera Wi-Fi. Ludzie, którzy są stale narażeni na pola elektromagnetyczne, mają znacznie większy kłopot z zasypianiem. Długotrwały brak snu może prowadzić do rozwoju depresji i nadciśnienia, według ekspertów.

Możesz też mieć problemy z koncentracją. Naukowcy odkryli, że osoby narażone na promieniowanie Wi-Fi mają kilka obszarów zmniejszonej aktywności mózgu. Tablety i smartfony używane do sterowania inteligentnym domem są często połączone z Internetem za pośrednictwem routerów Wi-Fi, co mówi samo za siebie.