Przyszła wiosna, a na zewnątrz zrobiło się cieplej. To najwyższy czas, by wybrać się z dziećmi na plac zabaw, czy po prostu wyjść na podwórko, by odetchnąć świeżym powietrzem. Jakie zabawy będą najlepsze, by dzieci wróciły do domu zadowolone?

Postawmy na klasykę

Zabierając dzieci na podwórko czy plac zabaw, nie zawsze musimy szukać niesamowitych, kreatywnych zabaw, które wymagają miliona sprzętów i długiego czasu do przygotowania. Czasem można wykorzystać sprawdzone zabawy, które znamy jeszcze z naszego dzieciństwa. Berek, zamrażarka czy bazy nigdy nie tracą na świeżości i sprawią dzieciom wiele zabawy. Warto jednak pamiętać, by takie zabawy, które zapewniają dzieciakom dużo ruchu proponować w ładną, słoneczną pogodę, najlepiej bezwietrzną. Oczywiście, te warunki są istotne wiosną, kiedy słońce jest jeszcze zdradliwe, a wiatr zimny. Jeśli zgrzane dziecko zostanie owiane zimnym wiatrem, jest wielkie prawdopodobieństwo, że może się to skończyć chorobą.

Odkryjmy dziecięcą kreatywność

Czasem wcale nie trzeba dawać dzieciom gotowych rozwiązań. Istotne jest, by wspierać w dzieciach kreatywność, a warto pamiętać, że u dzieci jest jej całe mnóstwo i jako dorośli nie powinniśmy jej zabijać. Dajmy podopiecznym wolną rękę i pozwólmy wymyślić zabawę, która może zaangażować także nas. Nie opierajmy się, jeśli dzieci proszą, abyśmy bawili się razem z nimi. Jedyne, co powinniśmy zrobić, kiedy podopieczni wymyślają zabawę, to zadbać o ich bezpieczeństwo.

Przenieśmy zabawy z pokoju na podwórko

Zabierając dzieciaki na podwórko, nie zawsze musimy zmuszać je do tego, by ganiały za piłką, czy grały w berka. Zdarzają się takie dni, kiedy dzieciom też się nie chce. Nie bądźmy zaborczy i nie zmuszajmy ich do tego, by non stop były aktywne. Oczywiście, nie można popadać w skrajność i pozwalać na ciągły brak aktywności. Czasem jednak wystarczy przenieść zabawy z pokoju na podwórko. Rozłóżmy koc i pozwólmy naszym podopiecznym grać w mafię czy jakieś gry planszowe. Możemy poszukać także inspiracji, wpisując w wyszukiwarkę animacje dla dzieci pomysły – internet zawsze przyjdzie z pomocą, jeśli zabraknie nam kreatywności.