Niejednemu z nas zdarzyło się kiedyś stanąć przy ciekawej fasadzie budynku pokrytej barwną farbą. Rozległe dzieła sztuki zachwycają oraz potrafią faktycznie zaszokować swoją lokalizacją. W centrach miast jest ich coraz więcej – niezmiennie zachwycają mieszkańców oraz wabią oczekujących sensacji podróżnych.

Przestrzeń publiczna lubi rozmaitość oraz wszystko to, co ma możliwość przyłożyć się do jej ubarwienia. Bywa że wystarczy dość odrobina, by dobrze znane miejsce, które przez określony czas pozostawało niezmienne, stało się nowym, atrakcyjnym punktem spotkań. Sekretem sukcesu tego typu wykończeń jest ich nieprzypadkowe zlokalizowanie, znakomicie zaprojektowana kompozycja oraz element zaskoczenia. Podobnym efektem oczarowują nas właśnie murale Łódź jest wręcz doskonałym przykładem miasta, które potrzebowało ich do odświeżenia swoich szarych ulic. Miasto mogące uchodzić za nieinteresujące przyciąga dziś artystów z najróżniejszych zakątków świata. Ci z kolei, zostawiając po sobie bezcenne pamiątki w formie estetycznych wielkoformatowych grafik, skutecznie kuszą kolejnych przyjezdnych.

Tym, co w słynnych muralach niezwykłe, jest na pewno ich format, oryginalność oraz jednorazowość. Każdy z nich jest nietuzinkowy i został zaprojektowany pod określoną elewację. Wielorakość stylów, lokalizacji czy kontekstu skutkuje tym, że każde miejsce zyskuje dzięki nim unikatowy charakter. Każde dzieło sztuki tego typu jest niewątpliwie nieodporne na szereg czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie UV czy planowane renowacje. Właśnie z tego powodu tak je cenimy, ciesząc oczy każdą chwilą ich obecności w naszym otoczeniu.