Jak obecnie wygląda dzieciństwo? Wiadomo, że nie wszystkich dzieci, ale większości z nich, które posiadają rodzinę, a oboje rodziców zarabia – dzieciństwo mija na graniu w różnego rodzaju gry komputerowe. Niektórzy uważają, że prawdziwe dzieciństwa skończyły się wraz z ukończeniem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nie bez powodu tak wnioskują. Wystarczy wyjrzeć za okno żeby się przekonać, że place zabaw stoją puste, a na boiskach nie znajduje się już grających w piłkę nożną dzieci.

Cała zabawa przeniosła się do domu, a konkretnie – przed komputer. Teraz dzieci, owszem, grają ze sobą, ale właśnie za pomocą komputera, a także Internetu. Już od najmłodszych lat uwagę większości młodocianych graczy pochłaniają różnego rodzaju gry, dopasowane do ich wieku. Są to na przykład gry przygodowe, strategiczne, platformówki. Niektóre przeznaczone są w zależności od rodzaju płci, coraz częściej spotkać można w sklepach gry przeznaczone konkretnie dla dziewczyn. Począwszy od trzeciego roku życia można grać w różne gry. Bowiem w jaki sposób można spędzać wolny czas? W bardzo różny. Wszystko zależy od tego, jakie się ma upodobania, zamiłowania, hobby. Dobrym sposobem na spędzanie wspólnie czasu, czy to ze znajomymi, czy z dziećmi, czy z ukochaną osobą jest… granie na komputerze, lub w coraz bardziej popularne gry wymagające odpowiedniej dawki sprawności fizycznej.

Obecnie na rynku są dostępne tak różne gry komputerowe, tak, że rozeznanie się wśród nich może naprawdę zająć trochę czasu. Dostępne są gry nie tylko na PC – czyli komputer, ale także na PS2, PS3, PS3 move. To, na czym chce się grać to już indywidualny wybór konkretnej osoby. Obecnie są dostępne gry w głównie pięciu kategoriach wiekowych – od trzech lat, od siedmiu lat, od dwunastu lat, od szesnastu lat, od osiemnastu lat. Każda z tych kategorii uwzględnia wiek gracza, czyli jest dopasowana do stopnia jego rozwoju, a co za tym idzie – uwzględnia jego możliwości umysłowe, jeśli chodzi o pomysłowość, umiejętność rozwiązywania zagadek, sprawności.