Jednym z pierwszych czynności, jakie doznaje dziecko, jest proces mycia. Pielęgniarki i położne próbują pierwszą kąpielą uspokoić rozpłakane dziecko tuż po porodzie. Dlatego później wiele dzieci wciąż lubią kąpiele, zwłaszcza jeśli rodzice posiadają ręczniki dla dzieci z konkretnymi właściwościami.

 

Jakie powinny być ręczniki dla dzieci?

Wybierając ręczniki dla dzieci, zastanów się, jaki będzie pasował jego obecnym potrzebom. Warto bowiem pamiętać, że dziecko wraz z wiekiem, zmienia swoje upodobania i częściowo potrzeby. Dla niemowlaka warto, jest nabyć się ręcznika frote o sporych rozmiarach, ten miękki i chłonny wodę, materiał sprawi, że cała kąpiel będzie bardzo przyjemna, a mama nie będzie musiała dużo sprzątać narozlewanej wody. Dla nieco większych dzieci warto już sięgnąć po ręcznik dla dzieci z kapturem lub innym okryciem głowy. Pozwoli to na zachowanie ciepła i miły dotyk, tuż po kąpieli. Duży i miękki ręcznik, szybko okryje całe ciało dziecka, a jego mama będzie mogła je osuszyć. To bardzo wygodne, zwłaszcza gdy dziecko zaczyna wchodzić w etap nadmiernego ruchu. Wówczas jeśli ręcznik będzie opierał się na główce, to nie tak łatwo będzie się dziecku z niego pozbyć. Nieco starszym dzieciom można podawać ręczniki z bambusa czy innych materiałów. Nie koniecznie musi to być frote, jednak mogą one być wciąż wykorzystywane, jeśli dziecko się przyzwyczaiło. Jeśli dostanie lżejszy i mniejszy ręczniczek, chętniej nauczy się samodzielnie wycierać. W przypadku puszystego, dużego ręcznika, dziecko może być zniechęcone jego wagą i nie wycierać się w ogóle, lub bardzo nie dokładnie.

 

Jakie kolory ręczników dla dzieci wybrać?

Na rynku można spotkać mnóstwo ręczników dla dzieci. Najróżniejsze wzory, kolory, struktury i w końcu, materiały, mają świadczyć o wyższej lub niższej jakości produktu. I choć ręczniki już od najmłodszych lat tworzone są w najróżniejsze wzory i kształty, tak by pobudzić zainteresowanie dziecka. Jak jednak pokazują badania, ręczniki dla dzieci w okresie niemowlęcym, powinny być w ciepłych kolorach, bez żadnych wzorów. Sprawia to, że dziecko nie boi się ręcznika i tuż po kąpieli, może spać spokojnie. Już nieco większemu dziecku, na etapie poznawania i zdobywania wiedzy warto, jest urozmaicić ręcznik o najróżniejsze wzory i ciekawe struktury. Pobudza to jego ciekawość motoryczno-sensoryczną i pozwala na zdrowy rozwój.